O škole Novinky Rada školy MŠ SLNIEČKO JEDÁLEŇ Verejné obstarávanie Zmluvy, faktúry, objednávky Ochrana osobných údajov Oznamy Kontakt

Vzdelávacie programy

Základné informácie Začlenenie dieťaťa Výučba Pomoc rodičov Šikovné jazýčky Kontakt Pomôcky Žiadosť o podporné opatrenie pre žiaka

Školský špeciálny pedagóg

Základné informácie

Čo je začlenenie ( integrácia) ?

Školská integrácia – je výchova a vzdelávanie žiakov so špeciálnou výchovno-vzdelávacou potrebou( ŠVVP) v triedach škôl a školských zariadení určených pre žiakov bez špeciálnych

výchovno-vzdelávacích potrieb.

Školská integrácia sa realizuje v triedach spolu s ostatnými žiakmi školy,

žiak je vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu, ktorý vypracúva škola

v spolupráci so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie. Zákonný zástupca žiaka má právo sa s týmto programom oboznámiť.

 

Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami – je žiak, ktorý má zariadením

výchovného poradenstva a prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba ( ŠVVP ) – je požiadavka na úpravu podmienok, obsahu, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní pre žiaka, ktoré vyplývajú z jeho zdravotného znevýhodnenia alebo jeho vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí, uplatnenie ktorých je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti žiaka a dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.

 

Je viac kategórií  ŠVVP , na našej škole v súčasnosti pracujeme so žiakmi s vývinovými poruchami učenia(dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia ), vývinovými poruchami aktivity a pozornosti (ADD, ADHD ) a so žiakmi so zdravotným postihnutím.

 

 

Dyslexia- je špecifická neschopnosť osvojiť sa čítanie pri bežných výučbových podmienkach, primeranom potenciáli dieťaťa a normálnej sociokultúrnej príležitosti

 ( Matejček, 1998). Prejavuje sa v ťažkosti osvojiť si čítanie a vyskytuje sa v rôzne silných formách.

Aj keď je dyslexia celoživotný hendikep, včasný a správny zásah prináša u jedincov s dyslexiou dobré výsledky a umožňuje im úspešné zaradenie sa do spoločnosti. Pre dobré výsledky v terapii je potrebné včasné odhalenie tejto poruchy , ktorej súčasťou je aj kvalitná tímová spolupráca ( rodič, učiteľ, psychológ, logopéd, špeciálny pedagóg a pod.).

  • Nepriaznivo ovplyvňuje osvojovanie poznatkov  vo všetkých vyučovacích predmetoch  a často sa objavuje v spojení s osvojovaním pravopisu ( dysortografiou).
  • Pre pochopenie dyslexie a jej  prejavov  je dôležité uvedomiť si, že čítanie sa skladá z techniky čítania a z porozumenia prečítaného textu. Porozumenie pri  čítaní  považujeme za cieľ a základný spôsob učenia. Neporozumenie prečítaného textu výrazne zasahuje do úspešnosti aj v ostatných predmetoch, nakoľko čítaním sa dieťa učí.
  • Veľmi pozitívnym prostriedkom je povzbudenie, chápavý prístup, nepodceňovanie dieťaťa a porozumenie jeho problému.
  •  Pri domácej príprave postupujeme  technikou  splývavého čítania, ktorou  prebieha reedukácia žiakov s poruchami učenia na tejto škole.
  • Pokiaľ je to vhodné, necháme dieťaťu k dispozícii potrebné pomôcky ( záložku, tabuľku s abecedou, v matematike násobilku a pod.).
  • Oceňujeme akúkoľvek čitateľskú aktivitu a povzbudzujeme dieťa k čítaniu.

Dysgrafia

  • Dieťa netrpí žiadnym závažnejším zmyslovým ani pohybovým postihnutím, ale nemôže sa naučiť napodobniť tvary písmen a číslic. Nepamätá si ich, zrkadlovo ich otáča alebo ich vzájomne zamieňa. Dysgrafia postihuje grafickú stránku písaného prejavu, teda úpravu, osvojenie jednotlivých písmen.
  • Písanie je pre dysgrafikov veľmi náročná činnosť a spotrebujú množstvo síl, preto je pre tieto deti skoro nemožné sústrediť sa na gramatiku a používať vedomosti, ktoré bežne ovládajú.

 

Dysortografia

  • Čítanie a písanie spolu úzko súvisia a tieto dve schopnosti sa vo vývine navzájom ovplyvňujú.
  • Proces písania ( ako motorický akt aj ako pravopisne správne písanie ) je veľmi náročný na kognitívne, jazykové, rečové motorické schopnosti a tiež na pozornosť, zrakové i sluchové schopnosti. Ide o komplex schopností , ktoré sú potrebné pre úspešné osvojenie pravopisu.
  • Až keď deti zvládnu stratégiu písania „ píš ako počuješ“ , začínajú si osvojovať pravopisné pravidlá, ktoré nie sú kódované v hovorenej reči, ale objavujú sa v jej písanej podobe.

Dyskalkúlia

Vývinová porucha učenia v matematike s výraznejšie narušenou vnútornou štruktúrou vlôh pre matematiku. Rôzne typy vývinovej dyskalkúlie narúšajú matematické schopnosti  na rôznych úrovniach ( neschopnosť v rozoznávaní tvarov, nepochopenie významu čísla, či zmyslu počtových operácií, neschopnosť čítať matematické symboly, dieťa sa ťažko učí malú násobilku, má problémy pri riešení slovných úloh, a pod.).

  • Poruchy učenia  sú často predpokladom porúch správania. Preto ich včasná diagnostika a následná pomoc pri ich prekonávaní pomáha predchádzať ďalším problémom.