O škole Novinky Rada školy MŠ SLNIEČKO JEDÁLEŇ Verejné obstarávanie Zmluvy, faktúry, objednávky Ochrana osobných údajov Oznamy Kontakt

Vzdelávacie programy

ERASMUS+ - SKUPINOVÁ MOBILITA ŽIAKOV – BRNO – ZŚ ARMÉNSKÁ

V rámci programu EÚ Erasmus+ sme sa v období 29.1.2024 – 2.2.2024 zúčastnili skupinovej mobility žiakov na Južnej Morave. Hostiteľskou školou sa nám stala ZŠ Arménská v Brne, mestská časť Bohunice.

Na škole nás srdečne privítal pán riaditeľ a pani zástupkyňa školy, ale aj učitelia a žiaci zapojení do programu Erasmus+. Prezentovali nám rôzne zaujímavé aktivity, ktorým sa venujú v rámci environmentálnej výchovy, ako je napríklad projekt Jedlá záhrada. Taktiež nás previedli priestormi školy, spoznali sme ich bežné aj odborné učebne, spoločné priestory, či školskú jedáleň, kde sme mali možnosť ochutnať ich kuchyňu.

Naši žiaci dostali aj príležitosť zaplávať si v bazéne, ktorý sa nachádza v priestoroch školy, keďže škola sa zameriava na plavecké športy a výchovu profesionálnych plavcov.

Okrem toho sme sa zúčastnili aj projektového dňa, ktorý sa realizoval na škole práve v čase našej návštevy. Žiaci všetkých tried sa pod vedením svojich pedagógov venovali téme svojho mesta Brna, viaceré z nich aj v exteriéri. Tvorili kreatívne práce, v ktorých dominovala história mesta a jeho krásy. Dozvedeli sme sa, že obyvatelia mesta majú svoj špecifický jazyk alebo slang, ktorému hovoria Hantec

Počas nášho pobytu sme navštívili aj mnoho ďalších miest, napríklad Papiloniu, respektíve Motýli dom, kde sme mohli pozorovať rozmanité druhy motýľov z bezprostrednej blízkosti; vedecký park VIDA, či Mendelianum – interaktívne múzeum a centrum J.G. Mendela, kde sa žiaci naučili izolovať nielen vlastnú DNA.

Veľmi inšpirujúcou pre našich žiakov bola aj návšteva jednej z najznámejších univerzít v Brne – Masarykova Univerzita – kde sme mohli nahliadnuť do jej priestorov, napríklad aj univerzitnej knižnice.

Spoznali sme aj niektoré významné historické dominanty Brna – Brnenský Orloj, hrad Špilberk, Palác Šlechtičen, či Kostol svätého Jakuba.

Každý deň mobility sme ukončovali analýzou dňa – tá sa niesla v duchu rozhovorov a debát o tom, čo sme zažili, čo sa nám páčilo / nepáčilo, aké vedomosti si z daného dňa odnášame a podobne. Na záver sme si prešli a naplánovali program nasledujúceho dňa a určili dvojicu žiakov zodpovednú za dokumentovanie udalostí daného dňa.

Samotnému vycestovaniu predchádzala príprava našich žiakov na mobilitu v podobe vypracovania jazykového testu (CZ – SK), ako aj vytvorenie, respektíve doplnenie multilinguálneho slovníka (CZ – EN – SLO – SK). Obsah slovníka tvorila slovná zásoba, ktorú mohli žiaci počas návštevy využiť. Okrem toho žiaci vytvorili aj prezentáciu o hostiteľskej škole a meste Brno. Ich úlohou pred vycestovaním bolo aj vyplnenie tzv. SWOT analýzy, kde mali vyjadriť svoje očakávania od mobility, prípadne svoje obavy, respektíve porozmýšľať nad tým, čo by mohli / nemohli počas mobility ovplyvniť.

Návratom sa však naša práca na projekte nekončí. Žiakov čaká ešte mnoho súvisiacich aktivít a povinností – jedným zo základných cieľov programu Erasmus+ je totiž šírenie toho, čo sme v rámci mobility v zahraničí absolvovali, aké poznatky a zážitky si odnášame.

Úlohou žiakov počas nasledujúcich dní a týždňov bude demonštrovať svoju skúsenosť so skupinovou mobilitou v zahraničí, a to v podobe aktualizácie projektovej nástenky, vypracovanie správ za jednotlivé dni, vytvorenie prezentácie o meste Brno a hostiteľskej škole, vyplnenie SWOT analýzy po absolvovaní mobility a mnohé iné.

Táto skupinová mobilita žiakov bola pre všetkých zúčastnených obrovským zážitkom a neoceniteľnou skúsenosťou.

Fotky si môžete pozrieť vo Fotoalbume