O škole Novinky Rada školy MŠ SLNIEČKO JEDÁLEŇ Verejné obstarávanie Zmluvy, faktúry, objednávky Ochrana osobných údajov Oznamy Kontakt

Vzdelávacie programy

SKUPINOVÁ MOBILITA ŽIAKOV – Srbsko – Pančevo

V rámci programu EÚ Erasmus+ sme sa v období 8. 4. 2024 – 12. 4. 2024 zúčastnili skupinovej mobility žiakov v srbskom meste Pančevo, v regióne Južný Banát. Hostiteľskou školou sa nám stala ZŠ Stevica Jovanovič v Pančeve.

Na škole nás privítala pani riaditeľka, pani učiteľka biológie, ktorá nás sprevádzala počas celého nášho pobytu, a zároveň ostatní učitelia a žiaci. Prezentovali nám rôzne zaujímavé aktivity, ktorým sa venujú v rámci environmentálnej výchovy. Taktiež nás previedli priestormi školy, spoznali sme ich bežné aj odborné učebne, spoločné priestory.
Naši žiaci dostali aj príležitosť spolupracovať so žiakmi školy na spoločnom projekte: Tvorba digitálneho plagátu o ohrozených druhoch prírody Srbska a Slovenska a o spôsoboch ich ochrany. Projekt bol realizovaný na hodine informatiky, pričom žiaci pracovali v skupinách a navzájom komunikovali v anglickom jazyku. Výsledkom spolupráce boli postery o rôznych ohrozených druhoch živočíchov v Srbsku a na Slovensku, ktoré boli následne vystavené v priestoroch školy.
Počas nasledujúcich dní sme mali možnosť zúčastniť sa na ďalších hodinách, na ktorých sa žiaci aktívne zapájali do vyučovania anglického jazyka, biológie a výtvarnej výchovy. Na hodine anglického jazyka naši žiaci spolupracovali so srbskými žiakmi na zhodnotení miery poškodzovania životného prostredia a možnosťou eliminovania negatívnych vplyvov na životné prostredie pod názvom How green are you? 
Na hodine výtvarného umenia sa žiaci zúčastnili na tvorbe plagátu kolaborácie. Na hodine biológie sme spolu so žiakmi mohli vyskúšať kríženie génov na príklade genetiky holuba. Po absolvovaní doobedného vyučovania nás čakal pestrý program.
Počas nášho pobytu sme navštívili aj mnoho miest, boli sme v centre pre recykláciu v Omolici, kde sa žiaci oboznámili s procesom recyklácie, ktorý nám veľmi nevoňal. Príjemným oddychom pre nás bola prechádzka pri rieke Tamiš a po Národnej záhrade Pančeva, kde žiaci opäť spolupracovali so srbskými žiakmi a vytvorili kreslenú zbierku stromov a rastlín, ktoré sa v nej nachádzajú. Spestrením bola aj návšteva skautského oddielu, kde nám členovia ukázali svoje úspechy a zároveň sme si mohli vyrobiť odznaky na pamiatku.
Vzácnou príležitosťou bola možnosť navštíviť Slovákov žijúcich v Srbsku, ktorí boli veľmi poctení našou návštevou a zároveň boli hrdí na to, ako si dokážu udržiavať slovenskú kultúru, na ktorú sú právom pyšní. Navštívili sme umelecký zbor, evanjelický kostol a spolok žien vo Vojlovici, Galériu insitného umenia Babka v Kovačici a Padinu, ktorá je najslovenskejšou dedinou v Srbsku a zároveň je dedinou hlbokých studní a ⹂mletej” vody. V dedine sme navštívili múzeum Slovákov žijúcich v zahraničí, evanjelický kostol a slovenskú základnú školu, kde sme mali možnosť nahliadnuť do priestorov školy a zároveň sme sa
zúčastnili na hodine dejepisu.
Počas mobility sme navštívili aj srbské hlavné mesto Belehrad. Mali sme možnosť vidieť starú aj novú časť Belehradu, pričom sme navštívili Múzeum Nikola Teslu, pevnosť Kalenegdam, z ktorej sme videli ako sa rieka Sáva vlieva do Dunaja, Národné múzeum Belehradu, kde sa nachádza expozícia výtvarného umenia.
Spoznali sme aj niektoré významné historické dominanty Pančeva – Národné múzeum Pančeva a významné kostoly.
Počas mobily dochádzalo k rozvoju komunikačných zručností prostredníctvo vzájomnej komunikácie v anglickom jazyku, žiaci rozvíjali tvorivé zručnosti, digitálne zručnosti, rozvíjali enviromentálne povedomie a posilňovali vzájomnú spoluprácu so srbskými žiakmi.
Zároveň počas nášho pobytu v Pančeve sme sa dostali aj do miestnych novín ako škola, ktorá sa prostredníctvom projektu Erasmus + zúčastnila mobility na ZŠ Stevica Jovanovič v Pančeve.
Link:
https://zdravopancevo.rs/razmena-ucenika-skola-stevica-jovanovic-ugostila-djake-iz-slovacke/

https://pancevac-online.rs/330280/izvidjaci-crnih-roda-sa-decom-iz-slovacke-druzenje-i-zabava-u-sklopu-
erasmus-projekta-razmene-ucenika/

http://pancevo.mojkraj.rs/vesti/drustvo/item/20406-daci-iz-slovacke-u-obilasku-pogona-pancevacke-jkp-
higijene

https://013info.rs/pancevo/drustvo/ucenici-iz-slovacke-boravili-u-pancevu-iz-naseg-grada-otisli-ponosni-i-
odusevljeni/

Každý deň mobility sa niesol v duchu debát o tom, čo sme zažili, čo sa nám páčilo nepáčilo, aké dojmy a prínosy si z daného dňa odnášame. Na záver sme si prešli a naplánovali program nasledujúceho dňa a určili dvojicu žiakov zodpovednú za dokumentovanie udalostí z daného dňa. 
Samotnému vycestovaniu predchádzala príprava našich žiakov na mobilitu v podobe vypracovania jazykového testu (SR – SK), ako aj vytvorenie, respektíve doplnenie multilinguálneho slovníka ( SR – SK - EN ). Obsah slovníka tvorila slovná zásoba, ktorú mohli žiaci počas návštevy využiť. Okrem toho žiaci vytvorili aj prezentáciu o našej škole a obci, ktorú prezentovali počas prvého dňa na hostiteľskej škole.
Zároveň pred cestou si žiaci zisťovali informácie o mieste mobility, Pančeve. Ich úlohou pred vycestovaním bolo aj vyplnenie tzv. SWOT analýzy kde mali vyjadriť svoje očakávania od mobility, prípadne svoje obavy, respektíve porozmýšľať nad tým, čo by mohli / nemohli počas mobility ovplyvniť. 

Návratom sa však naša práca na projekte nekončí. Žiakov čaká ešte mnoho súvisiacich aktivít a povinností – jedným zo základných cieľov programu Erasmus+ je totiž šírenie toho, čo sme v rámci mobility v zahraničí absolvovali, aké poznatky a zážitky si odnášame. 
Úlohou žiakov počas  nasledujúcich dní a týždňov bude demonštrovať svoju skúsenosť so skupinovou mobilitou v zahraničí, a to v podobe aktualizácie projektovej nástenky, vypracovanie správ za jednotlivé dni, vytvorenie prezentácie o meste Pančeve a hostiteľskej škole, vyplnenie SWOT analýzy po absolvovaní mobility a mnohé iné.
Táto skupinová mobilita žiakov bola pre všetkých zúčastnených obrovským zážitkom a neoceniteľnou skúsenosťou.